Hyper-V Üzerinde Microsoft SQL Cluster Oluşturma

Hyper-V Üzerinde Microsoft SQL Cluster Oluşturma

Microsof Windows Server 2012 R2’yle birlikte SCSI Controller üzerinden eklenen diskler Advanced Özelliğiyle Share Edilebilir.Bu Diskler Shared Disk Özelliğinde SQL Cluster’ında Kullanılabilir.

VM olarak kullanılacak Microsoft SQL Cluster  Node’larında Diskler Eklenerek Advanced Kısmında Enable Virtual Hard disk Sharing Check box’u seçilmelidir.

VM 1 Cluster Disk Windows 2012 R2

Aynı İşlem VM olarak kullanılacak Microsoft SQL Cluster Node’larından ikinci VM’de de Mevcut Diskler Eklenerek Advanced Kısmında Enable Virtual Hard disk Sharing Check box’u seçilmelidir.Bu işlem Hyper V Sunucu da yapılmalıdır. (Sytem Center Virtual Machine Manager’dan yapılmamaktadır.)

VM 2 Cluster Disk Windows 2012 R2

Microsoft SQL Cluster  için kullanılacak VM’lerde minimum 2 adet network eklenmelidir.VM Network’leri Microsoft NIC Teaming Üzerinde Yer Almalıdır. (Performance – Yedeklilik) Memory’ler Dynamic Verilmemeli CPU sayıları İş yüküne uygun verilmelidir.VM’ler Generation 2 olarak kurulmalı,Kullanılan Hyper-V Sunucularının Yeni özelliklere sahip güncel CPU’lu makinalar olmasına dikkat edilmelidir.

High Availability

Node’lar Host Crashlerine Karşın (High  Availability) Birden Fazla Hypervisor Üzerinde Tutulmalı Migration-Move Bu VM’ler İçin Disable Edilmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.