Blade Sunucu Altyapısında VMware ESXI 5.5 Virtual Switch Yapılandırması

Blade Sunucu Altyapısında VMware ESXI 5.5 Virtual Switch Yapılandırması

Rock Mount Sunuculara Göre Blade’lerin İnternal Network-Storage Switchleri Mevcuttur.Blade Mimarisi Üzerinde Sanallaştırma Sunucuları Kurulurken Sanal Mimarinin Bu Yapıya Uygun Kurulması Gerekmektedir.

Bladeler’de Network Konfigürasyonu Genellikle Blade’in İnternal Switch’ine Birden Fazla Uplink Takılarak Ve  Bu Uplinkler Arasında Etherchannel Oluşturularak Yapılır.Oluşturulan Bu Yapının Sanal Switch’te Tam Düzgün Ve Performanslı Çalışması Ve Arka Plandaki Bu Yapıyı Anlayabilmesi İçin Aşağıdaki Şekilde Virtual Switch Düzenlemesinin Yapılması Gerekiyor.

Vmware ESXI Virtual Switch Yapısı İçin Virtual Switch Versiyonunun 5.5 Olması Veya ESXI Host’ların Versiyonu Bu Build’e Yükseltildikten Sonra İlgili Switch Bu Versiyona Upgrade Edilerek Aşağıdaki İşlemlerin Yapılması Gerekiyor.Önceki Vmware ESXI versiyonlarında  Link Aggregation Control Protocol Basic Seviyede ve Konfigüre Edilemez Olarak Support Edilmektedir.

1-İlgili Switch Seçilerek Link Aggregation Control Protocol Enable Duruma Getirilir.

Enhanced LACP Support configuration-1

 

2-Manage Tab’ı Tıklanarak Link Aggregation Group (LAG) Oluşturulur.

 

Enhanced LACP Support configuration-2

 

3-Oluşturulan Link Aggregation Group (LAG)’ta Load Balancing Mode Seçilerek Kurulum Tamamlanır.

Enhanced LACP Support configuration-3

Vmware ESXI host üzerinde her bir VDS swithce 2 adet uplink gidecek şekilde düzenleme yapılır.Bu şekilde A-B interconnectleri üzerinden aktif aktif network trafiğinin akması sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.