Microsoft HyperV 2012 R2 Cluster Oluşturma

Microsoft HyperV 2012R2 Cluster Oluşturma

Hypver-V-10

1-Hardware Uyumluluğu: Öncelikle VM’lerin Live olarak bir sunucudan ötekine taşınabilmesi için aynı cpu kodlarını çalıştırabilecek özelliklere sahip CPU’lu sunucular arasında cluster yapılabilir.Bu sunucular genellikle aynı marka ve model olarak seçilir ve birebir aynı donanım özelliklerine sahiptirler.

2-Sunucu Software Update’leri:BIOS EFI üzerinde sunucu power’ı maximum düzeye ve always poweron olacak şekilde düzenlenir.Windows işletim sistemindede seçili değilse power seçeneği high performance olarak seçilir.İlgili Sunucuların EFI , BIOS , firmware ve driver versiyonları işletim sistemleri güncellemeleri aynı düzeyde olmalıdır.

3-SAN Network:HyperV Sunucularda Ortak-Paylaşımlı Shared Storage Oluşturmak İçin Sunucularda HBA olmalı ve SAN bağlantıları yedekli olarak yapılmalıdır.2 ayrı hba kart kullanımı ve bunların aktif aktif olması performansı artıracaktır.Minimum 2 Adet SAN Diskine ihtiyaç vardır.1 tanesi 10GB (quorum) diğer 1TB’lık disk (Cluster Shared Volume) olabilir. Bu diskleri Cluster hyperv sunucuları aynı sıralamayla görmeli (scsi id) ve diskler ntfs olarak formatlanmalıdır.Daha Sonra Failover Cluster Manager Uygulaması Açılarak İlgili Diskler Cluster Shared Volume-Quorum Olarak Atanmalıdır.

Hypver-V-7

4-Local Network:10gb alt yapıya sahip değilseniz birden fazla local network’ü NIC Teaming yaparak Network bandwith’ini ve yedekliliği artırmış olursunuz.Oluşturulan Cluster Network’ünü VM Network’ü olarak atayıp Sanal makinaların local erişimini sağlayabilirsiniz.Sanal Makina Migrate’leri için 1 adet Network’ü Farklı Switch’ten Verip Live Migration’ların Networkünüzü Etkilemeden Çalışmasını Sağlayabilirsiniz.Temelde HyperV 3 Network’ten Oluşur.Bunlar Sanal Makina Network’ü (VM Network), Managament, ve  Live Migration (Vmotion) Networkü.

Hyper-V-switch

 

5-HyperV Kurulumu:Server Manager Açılarak,İlgili Sunucu Seçilerek HyperV Rolü Eklenir.Daha sonra Features Bölümünde Failover Clustering, ve Multipath I/O Yüklenir.

 6-Cluster Kurulumu:Failover Cluster Manager Açılarak Create Cluster Deniler.Daha sonra kurulan hyperv sunucuları node’ları seçilerek Cluster Validation Yapılır.Bu aşama problemsiz tamamlandığında cluster’ımız kurulmuş olur.Quorum disk seçilerek artık HyperV Cluster’ımız hizmet vermeye başlayabilir.

Virtual Machine Manager

7-HA Cluster özellikli VM oluşturma:Failover Cluster Manager açılarak New Virtual Machine Oluşturulur.Veya Mevcut VM’inizi import edebilirsiniz.Role Kısmından Configure Role Denilerek Virtual Machine Seçilir ve Import edilen VM için High Avabilty set edilir.

Hypver-V-6

 

 

8-VLAN Yönetimi:Virtual Machine Manager kullanıyorsanız local networkünüzde kullandığınız tüm vlanları tanımlayarak VM provizyon işlemlerini kolaylaştırabilirsiniz.

Hypver-V-1

 

9-Cluster Yönetimi: SCVMMManagament Console Eklenmesi, Virtual Machine Manager Birden fazla cluster’ınız varsa bunları SCVMM’le yönetmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.MAC & WWN ve VM UUID yönetimi için gereklidir.

Virtual Machine Manager-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.