Microsoft Hyper-V High Avability Özellikli VM Oluşturma

Microsoft Hyper-V High Avability Özellikli VM Oluşturma

VM High Avability:Fiziksel Hyper-V sunuculardan biri down crash olduğunda VM’in hemen başka bir sunucuda power-on yapılıp kullanıma hazır hale hizmet vermeye başlamasıdır.HA priority High-Medium ve az öneme sahip sunucular için low seçilebilir.

Hyper-V’de oluşturulan VM’ler iki modda çalışabilir.Bunlar HA Özellikli veya Standalone  Hypervisor’de çalışan VM’ler olabilir.Bir VM Cluster dışında oluşturulmuş ve daha sonra cluster’a dahil edilmişse , (Import edilmiş VM’de olabilir.) Bu VM’ler için H.A’yı sağlamanın iki yolu vardır.

1-SCVMM Virtual Machine Manager Uygulaması: VM Cluster ortamındaki başka bir Hyper-V sunucusuna migrate edilirken Make High Avability Seçilir.Bu Şekilde VM’e H.A Özelliği kazandırılır.Bu yöntemle disk taşınacağından VM Diskle ilgili işlem yoksa yani shared cluster volume üzerinde yer alıyorsa 2.yöntemi kullanmak daha hızlı bir çözüm olacaktır.

Hyper-V HA VM

2-Failover Cluster Manager Uygulaması: Cluster’daki herhangi bir Hyper-V Sunucusuna giriş yapılarak Failover Cluster Manager Uygulaması açılır.Configure Role’den  Virtual Machine Seçilerek VM’e ait High Avability Oluşturulmuş Olur.

Hypver-V-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.